Łysienie i powstawanie zakoli, to problem, który najczęściej dotyka przede wszystkim mężczyzn. Jednak i kobiety mogą borykać się z widocznymi zakolami czy wypadaniem włosów. W przypadku zakoli, ich przyczyny najczęściej opiewają o kwestie genetyczne i w takim przypadku, zwyczajnie niewiele możemy zdziałać – zwłaszcza jeżeli proces ich powstawania jest już na dosyć rozwiniętym poziomie.

Dlaczego powstają zakola?

Zakola to nic innego, jak jeden z pierwszych etapów łysienia. Jest to niezwykle kłopotliwy i wstydliwy problem, który u wielu mężczyzn powoduje zmniejszenie pewności siebie, jak i pogorszenie ogólnego komfortu psychicznego. Powstawania zakoli ma najczęściej swoje podłoże w predyspozycjach genetycznych, niejednokrotnie jednak zdarza się, że mogą zostać wywołane przez nadmiar stresu, brakiem odpowiednich składników odżywczych czy witamin w diecie, jak i być skutkiem zażywania niektórych leków, na przykład – antydepresantów.

Jak postępować w przypadku zakoli?

Jeżeli zauważymy powstające zakola, powinniśmy zareagować jak najszybciej. Wczesna decyzja o rozpoczęciu leczenia i wizyty w odpowiedniej klinice medycyny estetycznej czy zwykłego lekarza może sprawić, że proces ten zostanie całkowicie odwrócony, lub – przynajmniej – spowolniony. W skrajnych przypadkach, osoby borykające się z problemem zakoli mogą być zmuszone do podjęcia się kosztownego zabiegu przeszczepu włosów. Jednak na wczesnym etapie leczenia, zazwyczaj stosuje się mniej inwazyjne metody, lub zwyczajne, miejscowe wcierki, kremy lub tabletki zawierające odpowiednie substancje.