Komary są istną zmorą wszystkich wczasowiczów, lecz i we znaki dają się także w naszym domu czy ogrodzie. Ich ukąszenia są nie tylko niezwykle dokuczliwe, ale i potencjalnie niebezpieczne, szczególnie w przypadku osób uczulonych. Szczyt aktywności tych owadów odnotowuje się przede wszystkim w okresie letnim. Jak wspomnieliśmy – napotkać je możemy niemal wszędzie, uwielbiają jednak, w szczególności, zbiorniki wodne czy lasy, jak i ich najbliższe okolice. Trudno jest więc przed nimi uciec – nie dziwi więc, że poszukiwanie skutecznych sposobów na walkę z nimi corocznie jest jednym z najczęściej wpisanych fraz w wyszukiwarce internetowej.

Rośliny.

Jeżeli marzy Ci się wieczorne posiedzenie na werandzie tarasu wraz z najbliższymi przyjaciółmi lub rodziną, lecz z tyłu głowy masz wizję zewsząd nadlatujących komarów – ratunkiem mogą okazać się rośliny. Warto wiedzieć, że komary posiadają niezwykle czuły zmysł węchu, za sprawą którego wynajdują swoich potencjalnych żywicieli. Wydzielane przez niektóre rośliny zapachy skutecznie odstraszają te owady od żerowania. Warto jest zakupić takie rośliny, jak kocimiętka, mięta, koper włoski, lawenda czy pelargonia. W przypadku jednak tej pierwszej – o ile pozbędziemy się komarów, tak z całą pewnością do naszego ogródka chętniej witać będą okoliczne koty.

Ptaki.

Doskonałym rozwiązaniem będzie utworzenie w naszym ogrodzie bezpiecznej oazy dla ptaków, dla których komary stanowią główne źródło pokarmu. Przykładem niech będą jeżyki – tylko pojedynczy osobnik jest w stanie w ciągu jednej domu zjeść nawet 20 tysięcy komarów. Niestety, trudno będzie je zachęcić do tego, by zadomowiły się w naszej okolicy – niemniej jednak jest to trud, który warto podjąć.