W gąszczu promocji, marketów i okazji łatwo dojść do wniosku, że najważniejsza jest ilość, a nie jakość kupowanego obuwia. Jednak w rzeczywistości nic nie zastąpi obuwia markowego.

Każdy, kto choć raz miał na stopach dobre buty wie, że to nie to samo, co obuwie ze straganu. Sandały dobrej jakości są trwalsze i mniej obcierają, trampki nie zaczynają wydzielać zapachu nawet po długim noszeniu, a szpilki nie łamią się. Starannie wyprodukowane buty różnią się od podróbek rodzajem materiałów, wykończeń czy rozwiązań konstrukcyjnych. Ekspert bez problemu odróżni markowe od podrabianych butów Emu czy Martensów; laikowi będzie musiała wystarczyć różnica w komforcie chodzenia w nich czy wyglądzie po kilku praniach.

Markowe, firmowe buty damskie

Szczególnie warto kupować markowe buty damskie tam, gdzie but ma do spełnienia ważną funkcje. Przykładem mogą być kalosze czy buty zimowe które muszą chronić przed mrozem i śniegiem. Na zimę dobre będą ocieplane kalosze lub kozaki, jednak przy dużych mrozach i wypadach za miasto najlepsze będą śniegowce. Takie markowe zimowe buty damskie sprawiają, że nie jest zbyt zimno, podczas gdy te tańsze szybko mogłyby się zniszczyć i przemoknąć na śniegu. Ma to wielkie znaczenie dla samopoczucia i zdrowia zimą, bo po dniu w tanich butach, które przemokły, można łatwo zachorować. Poza tym w takich butach nie ma się ochoty na długie spacery. Wszystko to wpływa na jakość życia zimą. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zainwestować w firmowe buty raz na kilka lat, niż kupować niefirmowe co sezon.

Markowe buty męskie – dobre buty dla panów

To samo dotyczy męskiej szafy, bo choć da się tanio kupić buty do garnituru czy półbuty, to zdecydowanie lepsze będą markowe buty. Nawet buty skórzane męskie gdy są tanie, mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż droższy odpowiednik. Mogą na nich powstawać nieestetyczne plamy, mogą też się ścierać, odbarwiać i strzępić. Irytujący problem tanich butów to zapadające się podeszwy. Często mają one wewnątrz stelaż, a po kilku miesiącach chodzenia wewnętrzna część buta zapada się, uniemożliwiając wygodne chodzenie. Do tego takie buty mogą się rozklejać, co na deszczu i przy błocie może się zdarzyć szybko. Markowe buty męskie są sprawdzane pod kątem odporności na żywioły. Dobrej firmy obuwie zimowe testuje się w niskich temperaturach i w śniegu. Dobrej klasy obuwie tego typu może nawet uratować życie podczas śnieżycy czy lawiny.

Buty codzienne i damskie nie muszą już spełniać tak wyśrubowanych kryteriów, jednak i tak warto
kupować buty zimowe, kozaki czy szpilki wyłącznie w renomowanych salonach. Na jesień nie muszą one być docieplane ani opierać się na zaawansowanej technologii, wystarczy że obcas będzie chronił je od spodu od zimna i wilgoci. Z kolei markowe szpilki to nie tylko komfort, ale też prestiż. Takie buty na spotkaniu o pracę czy przy robieniu interesów sprawiają dobre wrażenie bardziej, niż szpilki z anonimowego sklepu. Podobnie działa markowa torebka.