Rozstępy pojawiają się, gdy skóra gwałtownie zmienia kształt w wyniku wzrostu lub przyrostu masy ciała, a także w wyniku zaburzeń hormonalnych. Nie są one oznaką, że coś jest nie tak z Twoim zdrowiem i zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą nabawić się rozstępów. Ciąża i okres dojrzewania to dwa najczęstsze okresy w życiu, w których pojawiają się rozstępy.

Na początku rozstęp pojawi się jako cienka czerwona lub fioletowa linia na skórze, która będzie miała inną fakturę niż otaczająca ją warstwa skóry. Ostatecznie większość rozstępów blednie i przybiera biały lub prawie półprzezroczysty kolor. Mało prawdopodobne jest pozbycie się rozstępów w sposób całkowicie naturalny. Są one rodzajem blizny i rzadko bledną na tyle, by stać się niewidocznymi. Istnieją jednak pewne domowe sposoby usuwania rozstępów, które mogą pomóc zminimalizować ich wygląd i pomóc im szybciej zaniknąć. Rozstępy to dolegliwość, która dotknąć może zarówno kobiety, jak i mężczyzn – a przy tym, wprawić w ogromne kompleksy. Oczywiście, rozstępy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, ani też nie są objawem choroby – jednak do takowej mogą się przyczynić, gdyż dla wielu osób stanowić będą defekt, który negatywnie wpływać będzie na ich samopoczucie, a nawet stan emocjonalny. Podpowiemy więc, jakie składniki odżywcze, minerały i witaminy pełnią kluczową rolę podczas walki z rozstępami.

Witamina A.

Witamina A znana jest jako retinoid. Retinoidy sprawiają, że skóra wygląda na gładszą i bardziej młodzieńczą. Są one stosowane w wielu dostępnych bez recepty kremach kosmetycznych stosowanych miejscowo. Samo stosowanie miejscowego wyciągu z witaminy A lub przyjmowanie witaminy A doustnie może przyczynić się do poprawy zdrowia skóry i jej ogólnego wyglądu. Jedno badanie medyczne w szczególności zidentyfikowało retinoidy jako substancje, które mogą pomóc w zniknięciu rozstępów. Dieta bogata w niektóre pokarmy, takie jak marchew i słodkie ziemniaki, może również pomóc zwiększyć poziom witaminy A.

Cukier.

Cukier uważany jest za szkodliwy, co ma poparcie w badaniach naukowych, większość osób dąży więc do jego całkowitej, lub częściowej eliminacji z diety. Jak się jednak okazuje, może być on pomocny podczas walki z rozstępami. Niektórzy stosują cukier jako homeopatyczną metodę mikrodermabrazji. Mikrodermabrazja wykonana przez dermatologa jest jedną z niewielu klinicznie potwierdzonych metod, dzięki którym rozstępy zanikają. Warto więc spróbować tego domowego środka. Wcieraj cukier w skórę, aby złuszczyć ten obszar i usunąć martwe komórki skóry.

Wymieszaj filiżankę cukru z ¼ filiżanki jakiegoś środka zmiękczającego jak olej migdałowy lub kokosowy, wymieszaj wszystko razem aż do uzyskania konsystencji jak mokry piasek plażowy. Dodaj odrobinę soku z cytryny. Pocieraj tą mieszanką te części ciała, na których znajdują się rozstępy. Powtarzaj kilka razy w tygodniu podczas kąpieli pod prysznicem, upewniając się, że szorujesz mieszankę przez 8-10 minut.

Aloes.

Chociaż istnieje niewiele dowodów klinicznych wskazujących na aloes jako lekarstwo na rozstępy, ma to jak najbardziej sens. Czysty aloes jest zarówno naturalnym środkiem leczniczym, jak i środkiem zmiękczającym skórę. Dzięki temu jest idealnym domowym środkiem do leczenia rozstępów. Czysty żel aloesowy z rośliny nakładaj na rozstępy codziennie po prysznicu.

Kwas hialuronowy.

Kolagen to białko w Twojej skórze, które pozwala jej zachować kształt i utrzymuje zdrowy wygląd. Z wiekiem w naszej twarzy i ciele zmniejsza się ilość kolagenu. Produkcję kolagenu można stymulować za pomocą kwasu hialuronowego, ekstraktu, który jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i online. Kwas hialuronowy poprawia poziom nawilżenia skóry i rewitalizuje jej zewnętrzne warstwy, dzięki czemu wyglądają i są bardziej miękkie i elastyczne.

Olej kokosowy.

Ponieważ rozstępy to ślady spowodowane uszkodzeniem skóry, olej kokosowy może pomóc w szybkim wyleczeniu ich wyglądu. Olej kokosowy zawiera duże ilości witaminy E i naturalnych antyoksydantów. Działa przeciwbakteryjnie i dezynfekująco, ma właściwości lecznicze i wykazano, że skraca czas gojenia się ran skórnych. Nakładanie oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia na rozstępy każdego dnia może zabrać część ich czerwonego wyglądu.

Olej lniany.

 

To kolejny olej, który jest uważany za skuteczny w walce z rozstępami ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i zdolność do wspomagania skóry w produkcji kolagenu. Olej lniany trzeba przechowywać w lodówce. Może być stosowany jako suplement diety lub, jeśli wolisz, jako olej do masażu krytycznych obszarów.

 

 

Podsumowanie.

Najlepszym sposobem leczenia rozstępów wydaje się być profilaktyka. Utrzymanie nawilżenia skóry może pomóc w utrzymaniu elastyny, której skóra potrzebuje, aby zapobiec powstawaniu blizn. Stosowanie kremów miejscowych, takich jak olej kokosowy, sprawi, że skóra będzie nawilżona, a rozstępy będą się rzadziej pojawiać. Nawet bez leczenia prawie wszystkie rozstępy z czasem bledną. Rzadko kiedy rozstępy pozostają tak widoczne jak w momencie ich pierwszego pojawienia się.