Worki pod oczami to powszechna dolegliwość, z którą zmaga się ogromna liczba osób. Powszechnie uznaje się, że są one objawem zmęczenia, a radą na ich pozbycie jest zadbanie o długość i regularność snu. Jak się jednak okazuje – ich pojawienie się może wynikać z zupełnie innych rzeczy, najczęściej jednak wszystko sprowadza się do trybu życia lub wieku.

Worki pod oczami – czy są oznaką choroby?

Dobrze wszystkim znane worki pod oczami najczęściej ograniczają się jedynie do swego rodzaju defektu kosmetycznego, a ich pojawienie się wynika z nieprawidłowego trybu życia lub nawyków. Zdarza się jednak, że są one oznaką choroby, a nie kwestią czysto związaną z urodą. Do schorzeń i chorób, które mogą objawiać się w taki sposób, zaliczamy problemy z tarczycą, choroby nerek oraz zaburzenia gospodarki wodnej, czy nawet schorzenia związane z sercem lub układem naczyniowym. Najczęściej jednak ich pojawienia się wynika z naszego trybu życia – mowa tu o nieprawidłowej diecie, paleniu papierosów, konsumpcji alkoholu i niezapewnianie organizmowi odpowiedniej ilości snu.

Jak się pozbyć worków pod oczami?

Na rynku znaleźć możemy ogromną ilość preparatów, najczęściej w postaci kremów, które pozwolą nam uporać się z tą przykrą przypadłością. Obrzęk można także zredukować za pomocą domowych metod – zaliczamy do nich okłady z plasterków ogórka, ziemniaków czy kompresy z uprzednio zaparzonej herbaty. Jeżeli o kremy chodzi, dobrze, by w swoim składzie zawierały witaminę C i K, a także wyciągi, między innymi, z pietruszki czy świetlika. W przypadku jednak gdy pomimo naszych starań nie możemy pozbyć się worków pod oczami – konieczna będzie wizyta u lekarza, który podejmie odpowiednie kroki, wdroży leczenie lub skieruje nas do innego specjalisty.