Nocne skurcze nóg, a najczęściej łydek oraz stóp to stosunkowo powszechny problem, który dotyka ogromną ilość ludzi. W większości przypadków takie skurcze nie zwiastują nadchodzących, poważnych problemów ze zdrowiem, a zazwyczaj są wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego za dnia lub brakiem określonych minerałów i witamin w organizmie. Nie oznacza to jednak, że jest to zjawisko, które można bagatelizować – zdarza się, że nocne skurcze mogą być objawami poważnych chorób.

Czym najczęściej spowodowane są skurcze nóg?

Bolesne i uciążliwe skurcze nóg, które zazwyczaj dopadają nas w nocy, mogą być wynikiem wielu przyczyn, a wymienienie wszystkich sprowadza się do stworzenia pracy naukowej. Ograniczmy się więc do najczęstszych przyczyn tego problemu, do których zalicza się intensywny wysiłek za dnia sprowadzający się do obciążenia nóg, jak i nieprawidłowe obuwie. Zdarza się, że za nocne skurcze odpowiada siedzący tryb życia i brak odpowiedniej ilości ruchu. Istotny jest również fakt, czy dostarczamy naszemu organizmowi właściwej ilości wody.

Nocne skurcze nóg a braki składników odżywczych

Przyczyna występowania nocnych skurczów nóg może także leżeć bezpośrednio w tym, że naszemu organizmowi zwyczajnie brakuje pewnych składników odżywczych. W tym konkretnym przypadku mowa tu między innymi o magnezie, wapnu, potasie czy żelazie. Braki te mogą wynikać z nieodpowiedniej diety, jak i spożywania nadmiernej ilości napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę, które odpowiadają za ich wypłukiwanie z organizmu.