Najdroższe marki rozpalają wyobraźnię. Większość z nas skrycie marzy, by mieć w szafie choć jedno ubranie z metką Chanel czy Prada.

Prada to jedna z nielicznych jeszcze marek naprawdę ekskluzywnych. W czasach, gdy zdarzają się wyprzedaże niegdyś drogich torebek w dyskoncie, firma która wciąż trzyma poziom robi olbrzymie wrażenie. Marka została założona na początku ubiegłego stulecia w Mediolanie. Specjalizowała się wówczas w akcesoriach podróżniczych, takich jak kufry i nesesery, a także eleganckiej galanterii skórzanej. Początkowo w ofercie były tylko produkty dla panów takie, jak buty męskie. Dopiero po śmierci założyciela marki Mario Prada, gdy stery w firmie przejęła jego córka, sytuacja uległa zmianie. Dziś siecią zarządza wnuczka założycieli – Miuccia Prada.

Co w ofercie

Obecnie marka to o wiele więcej, niż firmowy salon w Mediolanie. Początkowo zaczęły pojawiać się sklepy marki również w innych włoskich miastach, a dziś punktów sprzedaży jest już kilkaset. Sieć ma sklepy na całym świecie, a każdy z nich wciąż ma ten sam wysmakowany i przemyślany wystrój, co pierwszy salon marki. Jednak w przeciwieństwie do innych luksusowych firm, które chętnie otwierają outlety czy sklepy w mniejszych miejscowościach i na lotniskach,

Prada wciąż ogranicza się do najbardziej ekskluzywnych adresów i nie obniża bez potrzeby cen produktów. Zgodnie z filozofią marki ma to zapobiec sytuacji, gdy rzecz z logo Prada stanie się czymś powszednim, jak często dzieje się w przypadku firm, które nie dbają o zachowanie ekskluzywnego charakteru. Ta strategia się sprawdza, bo dziś buty męskie czy kufer tej firmy wciąż robią olbrzymie wrażenie i są warte swojej ceny. Powodem jest też niezwykła dbałość o detal. Miuccia Prada pochodzi wszak z rodziny, która specjalizowała się w drogich wyrobach skórzanych. Dlatego torebki czy buty marki do dziś są wykonywane z dbałością o detal, a ich jakość często jest dużo wyższa, niż w przypadku innych marek postrzeganych jako luksusowe.

Gdzie można kupić?

W Polsce nie ma jak na razie oficjalnego salonu marki. W sklepach stacjonarnych można kupić oprawki okularowe z logo marki. W sklepach vintage zdarzają się starsze modele toreb czy ubrań firmy. Ubrania z charakterystycznym logo trafiają też do sklepów oferujących wyroby wielu różnych marek. Jednak największy wybór jest w internecie, gdzie można znaleźć buty męskie, szale czy torebki z aktualnych kolekcji Prada. Ceny są tam zresztą zwykle dużo niższe, niż w ekskluzywnych sklepach stacjonarnych w centrach miast. To sprawia, że po wyroby z logo marki nie musimy już jeździć za granicę. Wciąż są one jednak niezwykle pożądane.

Warto mieć w szafie choć jedną taką rzecz, ponieważ Prada to od lat synonim dobrego gustu i przepychu. Jednocześnie jednak ubrania nie wyróżniają się na siłę. Tu znów Prada odróżnia się od konkurencji. W czasach, gdy większość marek stawia na krzykliwe logo, pochodząca z Mediolanu firma nadal stawia na najwyższej jakości krawiectwo. Logo jest tymczasem niewielkie i nie rzuca się niepotrzebnie w oczy. Również to stanowi o ekskluzywnym charakterze marki. Dla wielu posiadanie tych toreb czy ubrań stanowi znak przynależności do ekskluzywnego klubu.