Chociaż tłuste włosy są denerwujące i problematyczne, można je łatwo kontrolować w domu, stosując poniższe zabiegi na tłuste włosy. Stosuj się do tych prostych wskazówek i używaj specjalnych płukanek zatrzymujących tłuszcz, aby czuć się komfortowo i uzyskać włosy, o jakich zawsze marzyłaś.

Włosy są szczególnie wrażliwie i podatne na czynniki zewnętrzne, jak i stosowaną dietę i przyjmowane pokarmy – nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. No dobrze, zanim jednak przejdziemy do właściwej treści artykułu, dlaczego włosy się przetłuszczają? Jest to spowodowane nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Łój pełni istotną rolę, ponieważ wykazuje właściwości ochronne skóry naszej głowy – czasami jednak dochodzi do jego nadprodukcji, a to w efekcie doprowadza do przetłuszczania się włosów.

Specjalny szampon.

Wiele szamponów dostępnych na markecie ma w sobie wszelkiego rodzaju dodatki i odżywki. Włosy tłuste potrzebują dobrego rodzaju szamponu, zwierającego odpowiedniego rodzaju związki odżywcze i składniki.

1. Wybierz szampon, który ma wysoką zawartość laurylosiarczanu sodu i niską zawartość jakichkolwiek innych środków kondycjonujących, takich jak lanolina.
2. Nawet jeśli nie masz łupieżu, rozważ użycie szamponu przeciwłupieżowego, który zawiera smołę węglową. Formuły stosowane w szamponach przeciwłupieżowych mają tendencję do wysuszania nawet najbardziej przetłuszczających się włosów.
3. Podczas gdy włosy normalne wymagają szamponu o pH (tj. równowadze kwasowo-zasadowej) pomiędzy 4,5 a 6,7, włosy tłuste potrzebują produktu bardziej zasadowego. Wybieraj szampony o pH wyższym niż 6,7 lub po prostu szukaj tych, które są oznaczone jako przeznaczone do włosów, które mają tendencje do przetłuszczania.

Właściwe mycie włosów.

W przypadku włosów ekstremalnie przetłuszczających się dobrym pomysłem jest codzienne mycie szamponem. Pozostaw szampon na włosach przez 1-2 minuty, aby dać mu czas na wchłonięcie się, a następnie dokładnie spłucz. Jeśli po umyciu włosów nadal czujesz, że Twoje włosy są tłuste, użyj szamponu po raz drugi. Nawet przy drugiej rundzie pozostaw szampon na włosach przez 1-2 minuty przed spłukaniem.

Niezależnie od tego, jakiego szamponu używasz, upewnij się, że dokładnie spłukujesz włosy. W przeciwnym razie pozostałości szamponu będą zbierać zanieczyszczenia i powodować szybsze gromadzenie się oleju na włosach.

Unikaj stosowania odżywek do włosów.

Odżywki mają za zadanie pokryć włosy czymś, czego przetłuszczające się włosy nie potrzebują. Jeśli jednak końcówki włosów stają się suche, nałóż niewielką ilość odżywki tylko na końcówki włosów.

Spłukuj włosy herbatą z rozmarynu.

Spłukiwanie włosów wodą jest normalnym zabiegiem, ale dla uzyskania najlepszych rezultatów spróbuj spłukać włosy mocną herbatą z rozmarynu. To cudownie aromatyczne zioło jest bogate w olejki eteryczne, które mogą pomóc kontrolować nadprodukcję sebum (naturalnego oleju) na skórze głowy.

Jak zrobić herbatę rozmarynową?

2 łyżki suszonych liści rozmarynu włóż do filiżanki i zalej wrzątkiem. Niech parzy przez około 20 minut, następnie przefiltrować i pozostawić do ostygnięcia umieszczając w słoiku. Trzymaj słoik w pobliżu swojego prysznica. Po umyciu włosów szamponem i spłukaniu wodą, pryskaj herbatą na włosy. Tak długo jak lubisz zapach rozmarynu nie ma potrzeby spłukiwania włosów.

Spłukuj włosy sokiem z cytryny.

Wymieszaj równowartość soku z 2 cytryn z 2 filiżankami wody i przelej mieszaninę do pustej butelki po szamponie. Po prysznicu wysusz włosy i nałóż sok z cytryny na skórę głowy. Niech siedzi przez około 5 minut, pozwalając kwaśny sok z cytryny do pracy na tłuste włosy. Następnie spłukać chłodną wodą. Sok z cytryny może również pomóc kontrolować gromadzenie się szamponu.

Płukanka z octu.

Ocet jabłkowy jest kwaśny, więc może zrównoważyć pH Twoich włosów. Połącz 1 szklankę octu jabłkowego z 1 szklanką wody, a następnie polej tą miksturą włosy jako ostatnie płukanie. Płukanie octem pomaga również usunąć nieprzyjemny osad z szamponu.

 

Płukanka alkoholowa.

Każdy rodzaj napoju alkoholowego ma skuteczne działanie wysuszające. Im wyższa zawartość alkoholu tym lepiej działa. Połącz pełną szklankę alkoholu z kilkoma szklankami wody i użyj jej do płukania włosów. Upewnij się, że po wszystkim dokładnie go spłuczesz.

Płyn do płukania jamy ustnej i oczar.

Użyj płynu do płukania ust, jeśli Twoje włosy są bardzo tłuste. Możesz wykonać to remedium w domu, które pomoże zmniejszyć nadprodukcję sebum (naturalnego oleju) na skórze głowy. Wymieszaj równe części oczaru wirginijskiego z dobrej jakości płynem do płukania ust. Oba składniki działają jak środki ściągające, co oznacza, że pomagają obkurczyć pory skóry w miarę jej wysychania. Zanurz wacik w mieszance, a następnie nałóż wacik na skórę głowy (nie na włosy) po zakończeniu mycia i spłukiwania.