W ostatnich latach wiele osób mogło zauważyć pojawienie większej ilości biedronek, które jednak nie mają nic wspólnego z naszymi rodzimymi i pożytecznymi biedronkami. Mowa tu oczywiście o biedronkach azjatyckich, których obecność zaobserwowano w Polsce ponad 17 lat temu. Owady te stopniowo przedostawały się na coraz to dalsze tereny naszego kraju, a obecnie, chociaż już w mniejszym stopniu, stanowią istną plagę.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od biedronki polskiej?

Biedronka polska to dosyć ogólne stwierdzenie, ponieważ w naszym kraju istnieje ponad 80 gatunków biedronek. Biedronki azjatyckie nie pojawiły się w Polsce w sposób naturalny, a obecnie uznawane są za gatunek inwazyjny i szkodliwy. Co gorsza, bardzo trudno jest je odróżnić od biedronek, które naturalnie występują na naszych terenach i są niezwykle pożytecznymi istotami. Nasze rodzime biedronki to głównie siedmiokropki, zaś biedronki azjatyckie na swoim pancerzu mogą mieć do 23 kropek. Różnice widoczne są także w kształcie – biedronki azjatyckie są o wiele bardziej wypukłe.

Dlaczego biedronki azjatyckie są uważane przez szkodniki?

Biedronki, potocznie nazywane polskimi, są naszymi sprzymierzeńcami w grodzie. Żerują bowiem na wielu insektach, które przyczyniają się do niszczenia upraw. Biedronki azjatyckie są w tej kwestii o wiele skuteczniejsze, szybko się mnożą i są agresywne. Ponadto – nie mają żadnej konkurencji, toteż pozbywszy się choćby mszyc, mogą zacząć żerować na uprawach i je niszczyć. Skutecznie przyczyniają się również do stopniowej redukcji populacji naszej rodzimej biedronki. Co gorsza – biedronki azjatyckie są agresywne w stosunku do ludzi, a ich ugryzienie wiązać się może z wystąpieniem poważnej reakcji alergicznej.

Domowe sposoby na biedronki azjatyckie.

Jeżeli zauważyliśmy obecność tych biedronek w naszym domu, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić szczelność naszych okien i drzwi. Gdy już dostaną się do środka, najprościej jest je wyłapać za pomocą odkurzacza. Chcąc działać profilaktycznie i odstraszać biedronki, warto postawić na sok z cytryny. Owady te w szczególności nie znoszą zapachów wytwarzanych przez kwaśne owoce. Z innych zapachów, podobne efekty wywołuje woń chryzantemy czy mentolu.