Najpewniej wielu właścicieli psów ze zdziwieniem podziwia, jak ich pupil dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, o której godzinie wraca z pracy. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami, że nasz czworonóg domaga się konkretnych rzeczy w określonych godzinach. Oczywiście – psy nie korzystają z zegarków, co więc jest ich sekretem?

Klucz do odpowiedzi – zegar biologiczny.

Tak, psy, podobnie jak ludzie i reszta ssaków posiadają własny zegar biologiczny i rytm dobowy. Z tym że, u psów zegar ten jest o wiele sprawniejszy i wyczulony niż u ludzi. Ponadto – psy w doskonały wręcz sposób odbierają bodźce, jakie docierają do nich z zewnątrz – mowa tu więc na przykład o wzroście temperatury spowodowanej wędrówką słońca po horyzoncie, a tym samym – upływającym czasem.

Wyczulony węch.

Psy posiadają niezwykle dobrze rozwinięty zmysł węchu, co również pozwala im wydedukować, o jakiej porze zjawisz się w domu po pracy. Choć my sami tego nie odczuwamy, nasz zapach pozostawiany jest w całym domu. Wraz z upływem czasu – zapach ten staje się mniej intensywny. Psy doskonale rejestrują, jak zmiana intensywności zapachu przypada na Twoje pojawienie się w domu, a następnie dopasowują stopień jego intensywności do momentu, w którym wracasz z pracy. Warto również wspomnieć, że psy posiadają doskonałe poczucie czasu i świetnie zdają sobie sprawę z tego, czy dana czynność trwała 5 minut, czy pół godziny.