Wielu nałogowych palaczy niechętnie zrywa z nałogiem palenia papierosów, a jednym z powodów jest obawa o przybranie na wadze. Nikotyna zmniejsza łaknienie, a ponadto przyspiesza metabolizm. Jeżeli więc przestaniemy dostarczać ją naszemu organizmowi, apetyt zwyczajnie wzrośnie. Czy można jednak uchronić się przed zyskaniem dodatkowych kilogramów?

Niezdrowe przyzwyczajenie.

Fakt przybrania na wadze po rzuceniu palenia często jest również spowodowany przymusem zagospodarowania zyskanego czasu, który dotychczas marnowany był podczas palenia papierosów. Jeżeli dodamy do tego wzmożone łaknienie, palenie możemy nieświadomie zastąpić spożywaniem nadmiernej ilości pokarmu. Z tego względu dobrze jest mieć pod ręką niskokaloryczne przekąski, którymi możemy chwilowo zaspokoić głód i tym samym zając czymś ręce. Istotną kwestią, przez którą możemy przybrać na wadze, jest również to, że dym tytoniowy zwyczajnie osłabia nasze kubki smakowe. Toteż po rzuceniu palenia niektóre produkty zaczynają smakować lepiej, a więc i częściej sięgamy po jedzenie.

Czy można uchronić się przed przytyciem?

Tak, choć jest to w głównej mierze zależne tylko i wyłącznie od nas samych. Jeżeli jesteśmy w stanie się kontrolować, nie musimy obawiać się tego, że zyskamy na wadze po zerwaniu z nałogiem. Dobrze jest więc obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i ściśle przestrzegać ilości kalorii, jakie na co dzień spożywamy. Do tego wszystkiego warto także dodać regularną aktywność fizyczną.