Mózg gra niemal pierwsze skrzypce w naszym ciele – odpowiada on za szereg niezwykle istotnych funkcji, również tych, które są nam zwyczajnie niezbędne do przeżycia. Niestety, o ile jest to jeden najważniejszych z narządów w naszym ciele, tak jednocześnie jest on szczególnie wrażliwy. Stosunkowo łatwo jest więc sprawić, że dojdzie do zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Pomijając urazy mechaniczne i choroby oraz schorzenia, na które zwyczajnie nie mamy wpływu – również i nasze codzienne nawyki mogą wyrządzić mu spore szkody.

Alkohol.

W kontekście szkodliwego działania alkoholu niemal wszyscy mają na myśli jego wpływ na wątrobę. Ostatnie badania ukazują jednak, że jego spożywanie w negatywny sposób wpływa także na funkcjonowanie naszego mózgu. Badacze z University of Pennsylvania dowiedli, że alkohol, nawet jeżeli konsumowany jest w umiarkowanych ilościach, w bezpośredni doprowadza do kurczenia się mózgu.

Sen.

Niedobór snu to powszechne zjawisko u studentów lub osób zwyczajnie przepracowanych, które ścigają swoje marzenia. Niestety, nieprzespana noc może mieć o wiele dalej idące skutki, niż jedynie odczuwane zmęczenie kolejnego dnia i problemy z koncentracją. Nieregularny i nazbyt krótki sen doprowadza bowiem do niszczenia neuronów.

Zbyt mała ilość kalorii.

Ciągły pośpiech sprawia, że zwyczajnie brakuje nam na wszystko czasu. W efekcie tego zaniedbujemy tak podstawowe kwestie, jak spełnienia naszego codziennego zapotrzebowania kalorycznego. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mózg, by odpowiednio funkcjonować, potrzebuje określonej ilości kalorii. Jeżeli więc następnym razem zechcesz zrezygnować ze śniadania – pamiętaj, że będzie to szkodliwe dla Twojej efektywności i produktywności.