Przegrzanie organizmu, w medycznym nazewnictwie określane hipertermią, to niezwykle poważny stan, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Na hipertermię narażone są w szczególności osoby starsze, a przegrzaniu organizmu w szczególności sprzyja wysoka temperatura, nierzadko w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Czym jest hipertermia i dlaczego się pojawia?
Przegrzanie organizmu, jak można się domyślić, jest stanem, podczas którego temperatura naszego organizmu wzrasta ponad normę. Do hipertermii dochodzi najczęściej podczas upalnych dni, a pojawieniu się tego stanu sprzyja intensywny wysiłek fizyczny czy stan odwodnienia spowodowany nadmiernym wydalaniem wody z naszego organizmu w związku z wysoką temperaturą. Na przegrzanie organizmu narażone są przede wszystkim osoby starsze oraz dzieci, które z racji wieku, mają naturalnie zaburzoną zdolność do regulacji temperatury ciała. Przegrzaniu sprzyja również stan upojenia alkoholowego, otyłość, choroby serca, tarczycy czy cukrzycy.
Objawy przegrzania organizmu.
Typowym objawem hipertermii jest ogólne uczucie gorąca, nadmierna potliwość a przy tym suchość skóry. Wymienia się również zawroty głowy, obrzęk ciała, wzmożone pragnienie czy ogólne osłabienie organizmu. Należy pamiętać o tym, że najpoważniejszym skutkiem hipertermii jest udar cieplny, dlatego jeżeli stwierdziliśmy u siebie przegrzanie organizmu, lub u kogoś innego, należy uzyskać natychmiastową pomoc medyczną.
Jak postępować w przypadku przegrzania organizmu?
Przede wszystkim nie powinno się stosować okładów z kostek lodu lub zimnych kąpieli, gdyż może to wywołać szok termiczny i tym samym pogorszyć ogólny stan osoby chorej. Osobę z podejrzeniem hipertermii należy schładzać stopniowo, za pomocą chłodnych okładów. Jest to oczywiście doraźna pomoc, która powinna zostać udzielona w trakcie oczekiwania na przyjazd pogotowia.