Użądlenie, ugryzienie lub ukłucie przez wszechobecne owady nie jest niczym przyjemnym, w zależności od konkretnego gatunku owada, objawy potrafią być niezwykle zróżnicowane. Od miejscowego zaczerwienienia, obrzęku czy bolesności, po – w przypadku osób uczulonych na jad – nawet wstrząsu anafilaktycznego, który bezpośrednio zagraża życiu. Jak należy postępować w przypadku użądlenia, ugryzienia, lub ukłucia przez danego owada?

Mrówki, komary, meszki.

W przypadku ugryzienia przez mrówkę, komara lub meszkę – objawy są najczęściej podobne. Wymienia się więc miejscowy obrzęk i odczuwalny, silny świąd skóry. Objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku dni i nie wymagają pomocy medycznej – chcąc jednak złagodzić objawy, można zastosować specjalne maści. W przypadku meszek należy jednak wspomnieć o tym, że ślina tych owadów wykazuje toksyczne działanie, które u niektórych osób wywołać może zróżnicowane objawy, takie jak gorączka, ból głowy czy nudności.

Szerszenie, pszczoły, osy i trzmiele.

Użądlenie przez te konkretne owady jest niezwykle bolesne, a w przypadku osób uczulonych na jad, nawet zagrażające życiu. Najczęstsze objawy spowodowane przez użądlenie tych owadów to obrzęk, bolesność i zaczerwienienie. Warto nadmienić, że pszczoły, ze wszystkich wymienionych owadów, wykazują się najmniejszą agresywnością i atakują tylko i wyłącznie wtedy, gdy bezpośrednio zagrozimy ich życiu – ponadto, użądlenie przez pszczołę wiążę się z jej natychmiastową śmiercią. Inaczej sprawa ma się z osami, które mogą żądlić wielokrotnie czy szerszeniami, które to z kolei są najbardziej jadowitymi owadami w naszym kraju, a co za tym idzie – ich użądlenie jest szczególnie bolesne, co spowodowane jest ilością wstrzykiwanego przez nie jadu.