Wypadanie zębów mlecznych jest całkowicie naturalnym procesem występującym u wszystkich dzieci, który najczęściej zaczyna się w momencie osiągnięcia 6-7 lat. O ile z zębami mlecznymi mogą być związane tak miłe akcenty, jak wróżka zębuszka, tak ich wypadanie jest najczęściej dosyć bolesne, a czasem – problematyczne.

Dlaczego zęby mleczne wypadają?

Powodem, dla którego występuje zmiana, a tym samym wypadanie uzębienia jest to, że naturalnie posiadamy dwa zestawy zębów. Jedne z nich to właśnie zęby mleczne, a drugie stałe – i to właśnie za sprawą zębów stałych rozpoczyna się proces wypadania mleczaków. Pojawienie się w dziąśle zębów stałych powoduje ucisk na korzenie mleczaków, przez co te stają się ruchome i najczęściej samoistnie wypadają.

Jak postępować z ruchomym zębem mlecznym?

W internecie możemy znaleźć wiele filmików prezentujących, często dosyć pomysłowe, sposoby umożliwiające wyrwanie zęba mlecznego. Większość dentystów jest jednak zdania, że zęby mleczne można spróbować usunąć samodzielnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie wymaga to użycia żadnej siły. Taki ząb można więc spróbować wypchnąć językiem, lub – jeżeli dziecko nie odczuwa bólu – rodzic może wyrwać go za pomocą różnych metod. Siłowe wyrwanie mleczaka może wiązać się z uszkodzeniem dziąsła, nadmiernym krwawieniem czy potencjalną infekcją lub powikłaniami przy wyrastaniu zębów stałych.