Jeżeli posiadamy przydomowy ogródek lub osobną działkę, narażeni jesteśmy nie tylko na działanie szkodników niszczących uprawy i rośliny, lecz także domowych zwierząt – w tym przypadku, kotów. Posadzenie pewnych gatunków roślin sprawi, że zarówno nasz domowy pupil, jak i bezdomne koty będą trzymać się z dala od naszego ogródka. Dlaczego jednak warto postawić na tego rodzaju metody odstraszające? Przede wszystkim dlatego, że koty mogą rozkopywać nasz ogród, pozostawiać odchody lub niszczyć rośliny, które są dla nich atrakcyjne pod względem zapachu.

Lawenda.

Lawenda to niezwykle popularna roślina, która znana jest ze swoich licznych właściwości – z powodzeniem stosowana jest w ziołolecznictwie, przynosząc natychmiastową ulgę w przypadku różnych problemów z trawieniem. Jej zapach jest nam doskonale znany i najpewniej przez wszystkich uwielbiany – nie można jednak tego samego powiedzieć o kotach, które zapachu lawendy zwyczajnie nie znoszą. Warto również podkreślić, że jest to roślina całkowicie bezpieczna dla zwierząt.

Rozmaryn.

Rozmaryn to doskonała przyprawa, która jest w stanie wzbogacić wiele potraw pod względem walorów smakowych. Podobnie jak lawenda, również i rozmaryn wydziela intensywny zapach, który skutecznie sprawia, że koty trzymają się od niego z daleka.