Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, a sam sprawca w żadnym stopniu nie imponuje swym rozmiarem – a jednak potrafi być śmiertelnie niebezpiecznym zagrożeniem, o którym niektórzy zdają się pamiętać. Te małe i niepozorne pajęczaki są często nosicielami wielu, poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą być katastrofalne w skutkach. Sezon wiosenny oraz letni to czas ich wzmożonej aktywności, podczas której to żerują w wysokich trawach, lasach, miejskich parkach czy nawet przydomowych ogródkach. Jak więc możemy się przed nimi skutecznie ochronić?

Odpowiedni ubiór.

Leśna przechadzka czy przebywanie w wysokiej trawie niesie za sobą zwiększone ryzyko tego, że do naszego ciała przylgnie niepożądany gość. Podstawową ochroną przed kleszczami jest odpowiedni ubiór – należy nosić ubrania z długimi rękawami, najlepiej w kolorze białym, gdyż na takiej tkaninie będą doskonale widoczne.

Środki odstraszające.

Korzystanie z popularnych preparatów odstraszających insekty, w tym kleszcze, jest szczególnie zalecane. Tego rodzaju środki, najczęściej w postaci sprayu, nie tylko sprawią, że komary będą trzymać się od nas z daleka, lecz również zapewnią pewną ochronę przed kleszczami.