Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwe jest odzyskanie, pozornie, usuniętych danych z urządzenia. Chcąc sprzedać telefon, należy takie urządzenie w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować do sprzedaży. Mowa więc o czyszczeniu – nie wizualnym, choć to również jest polecane – lecz na czyszczeniu znajdujących się tam danych.

Plik umieszczony w koszu, czyli sprawa załatwiona – nie do końca.

Samo usunięcie pojedynczych plików, czy folderów z urządzenia nie oznacza, że nie da się ich w żaden sposób przywrócić. Wręcz przeciwnie – nawet mniej zaawansowani użytkownicy mogą odzyskać wszystkie, usunięte dane za pomocą ogólnodostępnych w internecie programów. Co jeszcze ciekawsze – takie programy są często nie tylko darmowe, ale przy tym bardzo skuteczne.

Czy przywrócenie ustawień fabrycznych jest wystarczające?

Większość osób jest najpewniej zdania, że całą sprawę załatwi przywrócenie ustawień telefonu do ustawień fabrycznych, co potocznie nazywane jest resetem. Nie jest to nieprawda – jeżeli sprzedany telefon trafi w ręce przeciętnego użytkownika, któremu zależy jedynie na uzyskaniu urządzenia, a nie znajdujących się tam danych – nie mamy powodów do niepokoju. Co innego, jeżeli natrafimy na osobę bardziej biegłą. Odzyskanie danych po przeprowadzonym resecie jest trudnym zadaniem, lecz nie niemożliwym. Przywrócenie ustawień fabrycznych nie jest więc, jak widzimy, wystarczające.

Jak więc skutecznie wymazać zapisane dane?

Warto skorzystać z darmowych programów umożliwiających szyfrowanie oraz nadpisywanie danych. Takie aplikacje są również dostępne do pobrania bezpośrednio z systemowych sklepów urządzenia. Zaszyfrowane dane będą niemożliwe do odzyskania, a jeżeli dodatkowo je nadpiszemy – możemy czuć się całkowicie bezpiecznie.